Dziś klasyka gatunku – babka piaskowa – spisze się nie tylko do popołudniowej kawy i herbaty, ale także od święta :) Krucha, delikatna, idealnie puszysta… powiecie, że to tylko babka, a ja Wam powiem, że taką babkę to bym mogła jeść codziennie. I to nawet na obiad :) A co! Możecie ją przygotować w wersji czysto waniliowej lub tak jak ja dodać kakaowy wzorek. Babkę piekłam w niedużej keksówce.
Składniki
4 jajka
200 g masła
150 g cukru
150 g mąki pszennej
150 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku
2 łyżeczki cukru waniliowego
skórka z cytryny
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżka kakao
Babka Piaskowa – jak ją zrobić?
Masło wyciągamy wcześniej z lodówki – powinno być w temperaturze pokojowej. Można je pokroić na mniejsze kawałki, żeby szybciej zmiękło.
W mikserze ucieramy ze sobą miękkie masło z cukrem do uzyskania jasnej, puszystej masy.
Następnie dodajemy po jednym żółtku i miksujemy za każdym razem. Białka zostawiamy na później do ubicia.
Dodajemy skórkę startą z połowy cytryny i 1 łyżeczkę soku. Dzięki temu babka nabierze cytrynowego aromatu.
Mieszamy razem mąkę pszenną, ziemniaczaną i proszek do pieczenia. Przesiewamy do masy i mieszamy do połączenia składników za pomocą silikonowej szpatułki.
Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Na tym etapie ciasto jest dość gęste. Nie należy się tym przejmować. Do masy dodajemy ok. połowę piany z białek i mieszamy do połączenia. Po tym czasie dodajemy resztę piany i jeszcze raz mieszamy, na tym etapie masa powinna być już rzadsza, a mieszanie znacznie prostsze. To ważne, żeby nie mieszać masy zbyt długo. W przeciwnym razie gotowa babka nie będzie puszysta.
Pieczemy babkę
2/3 masy przekładamy do niewielkiej keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Jeśli nie pieczemy babki w keksówce tylko w okrągłej foremce należy ją wysmarować masłem i obsypać mąką. Do pozostałej ilości ciasta dodajemy kakao i mieszamy do połączenia składników.
Kakaową masę nakładamy do foremki. Można zrobić trochę esów floresów przy użyciu wykałaczki lub noża. Całość lekko wygładzamy. Pieczemy w temperaturze 160 stopni przez ok. godzinę lub do tzw. suchego patyczka. Patyczek należy wbić w środek ciasta, po wyciągnięciu nie powinno być na nim surowego ciasta.
Żeby babka była idealnie chrupiąca na zewnątrz i delikatna w środku warto wyciągnąć ją z blaszki i studzić na kratce. Dzięki temu nie zaparuje i nie zrobi się wilgotna. Wypieki studzą się lepiej na kratce, ponieważ mają dostęp od spodu do świeżego powietrza.
Smacznego!
Po więcej słodkich zdjęć zapraszam na mój Instagram :)
Lubisz oglądać przepisy na filmach? Zobacz na moim kanale YouTube jak przygotować proste ciasta, babeczki i desery :)
Znajdziesz tutaj przepisy na słodkości i pyszne kremy do tortów. Dowiesz się też jak upiec babkę jogurtową:
Akcesoria cukiernicze, dekoracje na przyjęcia i wiele innych drobiazgów przydatnych podczas pieczenia i świętowania znajdziesz w moim Sklepie Ciastkożercy.