Delikatne, puszyste, lekko wilgotne – idealne ciasto dyniowe, w sam raz na jesienne popołudnia :) Do jego przygotowania potrzebne będzie proste puree z dyni czyli upieczona i zmiksowana dynia (klik po przepis). Puree z dyni możecie zrobić sobie na zapas i przechowywać w lodówce lub na ciepło zaprawić w słoikach i zrobić zapasy na całą zimę, w ten sposób ciasto dyniowe może gościć na Waszym stole nie tylko w sezonie na dynię. Dynia jest wspaniałym dodatkie do wypieków, bo nadaje ciastu wilgoci i nie ma bardzo wyrazistego smaku, więc możecie dowolnie aromatyzować ciasto wanilią, cynamonem lub dodać ulubione bakalie. Z innych dyniowych propozycji polecam Wam dyniowe babeczki lub pyszne puszyste placuszki dyniowe.
Ciasto dyniowe piekłam w okrągłej foremce o średnicy 20 cm, możecie też zrobić je w niedużej prostokątnej blaszce.
Jak zrobić ciasto dyniowe?
Składniki na Ciasto dyniowe:
2 szklanki mąki
3/4 szklanki cukru
1 kostka masła (200 g)
3 jajka
1 szklanka puree z dyni (ok. 200 g)
1 łyżeczka cynamonu lub przyprawy do piernika
2 łyżeczki cukru waniliowego
1 łyżeczka proszku
1 łyżeczka sody oczyszczonej
Masło wyciągamy z lodówki i kroimy na mniejsze kawałki – musi być zupełnie miękkie, żeby dało się je dobrze zmiksować.
Puree z dyni możemy przygotować dużo wcześniej – można przechowywać je w lodówce ok. 5 dni lub zaprawić w słoikach i trzymać w spiżarni.
Masło miksujemy z cukrem i cukrem waniliowym. Dodajemy po jednym jajku i miksujemy za każdym razem. Na koniec dodajemy puree z dyni i miksujemy.
Na tym etapie masa nie jest jeszcze jednolita, nie trzeba się tym przejmować, konsystencja wyrówna się po dodaniu suchych skłądników.
Suche składniki mieszamy razem w misce, dodajemy do mokrych. Miksujemy tylko do połączenia.
Gotową masę przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym na 180 stopni około godzinę (czas pieczenia skróci się, jeśli użyjemy blaszki o większej średnicy). Blaszki i formy na ciasto możecie znaleźć w moim Sklepie Ciastkożercy o tutaj.
Upieczone ciasto dyniowe posypujemy cukrem pudrem. Można też przekroić je wzdłuż i nadziać ulubioną konfiturą, budyniem lub kremem.
Żeby ciasto było idealnie chrupiące na zewnątrz i delikatne w środku warto wyciągnąć je z blaszki i studzić na kratce.
Smacznego!
Po więcej słodkich zdjęć zapraszam na mój Instagram :)
Lubisz oglądać przepisy na filmach? Zobacz na moim kanale YouTube jak przygotować proste ciasta, babeczki i desery :)
Tutaj znajdziesz przepis Ciasto Skubaniec.
A tu tartę Oreo bez pieczenia :)