Dziś klasyka klasyki wśród ciast: sernik z brzoskwiniami! :) Na kruchym spodzie, z prawdziwą wanilią i skórką cytrynową, przykryty kruszonką. Pycha! Idealna propozycja na zbliżajace się święta. Sernik piekłam w dużej tortownicy o średnicy 26 cm, masy serowej jest jednak tak dużo, że spokojnie starczy Wam na sporą prostokątną blachę. Jeśli szukacie innych serników, na Ciastkożercach pojawiło się ich już całkiem sporo. Wszystkie znajdziecie o tutaj Serniki.
Składniki na spód i kruszonkę:
2 szklanki mąki
1/3 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
100 g masła
1 jajko
2-3 łyżki śmietany (ja dałam ok. 50 ml kremówki)
Składniki na masę serową:
1 kg sera na sernik (użyłam drobno mielonego twarogu w kostce)
0,5 szklanki oleju
4 jajka
150 ml kremówki
1 szklanka cukru
1 opakowanie budyniu waniliowego
1 łyżka mąki ziemnniaczanej
1 łyżka mąki pszennej
skórka cytrynowa lub aromat
2 łyżki soku z cytryny
1 laska wanilii lub aromat
+ brzoskwinie z puszki (u mnie zmieściło się 3/4 puszki, na dużej prostokątnej blaszce można poukładać wszystkie)
Jak zrobić sernik z brzoskwiniami?
Sernik z brzoskwiniami zaczynamy przygotowywać od zrobienia prostego kruchego ciasta. Będzie potrzebne na spód i do starcia na wierzch ciasta jako kruszonka.
Zagniatamy razem wszystkie składniki. Ciasto powinno mieć konsystencję plasteliny, jeśli jest zbyt suche można dodać trochę śmietany, jeśli zbyt mokre nieco mąki.
Gotowe ciasto dzielimy na dwie części: mniejszą i większą. Większą część rozwałkowujemy między dwoma kawałkami papieru do pieczenia (dzięki temu nie będzie trzeba dodatkowo podsypywać go mąką) i wykładamy nią dno tortownicy lub blaszki. Mniejszą część wkładamy do zamrażarki. Różne rozmiary blaszek i foremek znajdziecie w moim Sklepie Ciastkożercy o tutaj.
Składniki na Sernik z brzoskwiniami powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego dobrze jest wyciągnąć ser i jajka z lodówki nieco wcześniej.
Rozdzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywno w mikserze z połową ilości cukru. Ubitą pianę odstawiamy na później.
Ocieramy skórkę z cytryny, wyciągamy pesteczki z laski wanilii. Lub wyciągamy z szafki aromaty cukiernicze ;)
Mieszamy razem mąkę pszenną, ziemniaczaną i budyń.
W mikserze lub robocie kuchennym ucieramy razem wszystkie składniki na sernik z wyjątkiem ubitych białek. Jeśli korzystacie z sera w kostki można go w pierszej kolejności nieco rozdrobnić.
Całość miksuję na niskich obrotach i dodaję pozostałe składniki na sernik, czyli: cukier, olej, żółtka, skórkę cytrynową, aromat waniliowy i wymieszane wcześniej sypie składniki. Miksuję aż do uzyskania gładkiej jednolitej masy.
Do utartej masy dodajemy połowę ubitej piany z białek i mieszamy szpatułką. Dzięki temu sernik będzie miał lekką i najpowierzoną konsystencję.
Masę na Sernik z brzoskwiniami wylewamy na przygotowany wcześniej spód. Na wierzchu układamy pokrojone na kawałki brzoskwinie, można je trochę docisnąć, żeby nie wystawały poza powierzchnię masy serowej.
Pieczemy Sernik z brzoskwiniami
Na samej górze rozsmarowujemy resztę piany z białek. Ścieramy na tarce resztę kruchego ciasta, które do tej pory chłodziło się w zamrażarce. Pieczemy na dolnym poziomie piekarnika w temperaturze 170 stopni – sernik w tortownicy będzie potrzebował ok. 1 godziny i 10 minut, sernik na dużej blaszce ok. 1 h. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i zostawiamy sernik do całkowitego wystudzenia.
Gotowy sernik podajemy posypany cukrem pudrem.
Sernik z brzoskwiniami najłatwiej pokroić, kiedy jest dobrze schłodzony. W lodówce można go przechowywać ok. 4 dni. Jeśli planujecie przewozić Sernik z brzoskwiniami, najlepiej ułożyć go na podkładzie cukierniczym i spakować do odpowiedniego opakowania. Ciasto do czasu podania przechowujemy w lodówce.
Smacznego!
Po więcej słodkich zdjęć zapraszam na mój Instagram :)
Lubisz oglądać przepisy na filmach? Zobacz na moim kanale YouTube jak przygotować proste ciasta, babeczki i desery :)
Znajdziesz tutaj przepisy na słodkości i pyszne kremy do tortów. Dowiesz się też jak upiec biszkopt:
Akcesoria cukiernicze, dekoracje na przyjęcia i wiele innych drobiazgów przydatnych podczas pieczenia i świętowania znajdziesz w moim Sklepie Ciastkożercy.