Krótki poradnik lukrowania powstał z myślą o wszystkich, którzy marzą o pięknie ozdobionych piernikach. W moim rodzinnym domu świąteczne pierniki miały być przede wszystkim dobre, dlatego oprócz lukru (takiego jak ten tu – lukier królewski) przyklejaliśmy na nie mnóstwo bakalii, małych cukrowych koralików czy żelków. Dalej uwielbiam takie pierniki i obowiązkowo mam przygotowany na święta przynajmniej jeden duży słój, lubię też jednak mieć zapas takich, w których zrobienie dekoracji trwało nieco dłużej i można dać je komuś na prezent. Jeśli Wy także przygotowujecie takie prezentowe pierniki zapraszam na krótki poradnik lukrowania :)
Krótki poradnik lukrowania
Przepis na lukier królewski
Przepis na pierniki świąteczne
Lukier królewski doskonale nadaje się do dekoracji pierników. Jest bardzo łatwy w przygotowaniu, można dowolnie zmieniać jego konsystencje i da się go bez problemu przechować w lodówce.
Do dekoracji można użyć takich malutkich woreczków strunowych lub worków cukierniczych. Wszystkie dodatki do dekoracji pierników, kolorowe polewy, ozdobne cukiereczki lub całe zestawy do lukrowania znajdziecie w moim Sklepie Ciastkożercy o tutaj.
Żeby wygodnie napełnić woreczek lukrem wkładamy go do małej szklanki lub kieliszka i wywijamy brzegi (jak dokładnie to zrobić pokazuję w wyróżnionych relacjach na moim Instagramie). Po napełnieniu woreczka usuwamy nadmiar powietrze i zamykamy zapięcie. Nożyczkami obcinamy malutki rożek – im mniejszy, tym łatwiej będzie wykonać precyzyjne wzorki na piernikach. Jeśli korzystacie z worków cukierniczych można dobrać do nich również tylkę z małym otworem np. Wilton nr 2 lub nr 3. Ten sposób zapewnia idealnie równe wykończenie lukru.
Krótki poradnik lukrowania – rodzaje lukrów
Do obrysowywania konturów warto przygotować sobie gęstszy lukier. W tym celu dodajemy do lukru trochę przesianego cukru pudru. Gęstszy lukier pozwala na wykonanie bardziej precyzyjnych dekoracji, ale nie nadaje się do wypełniania dużych powierzchni. Dużo szybciej też wysycha, więc nie nadaje się na „klej”, kiedy dekorujemy pierniki różnymi bakaliami. Przy obrysowywaniu konturów czubek woreczka nie może dotykać piernika. Należy trzymać woreczek kilka milimetrów nad piernikiem, dzięki temu linia będzie równa.
Większe powierzchnie wypełniamy rzadszym lukrem, który tworzy ładne gładkie wykończenie. Żeby uzyskać odpowiednią konsystencję lukier można rozcieńczyć kilkoma kroplami wody. Wodę należy dodawać bardzo ostrożnie. Jeśli wlejemy jej za dużo, lukru może już nie udać się uratować. Do wyrównania lukru można użyć wykałaczki. Kontury zrobione gęstym lukrem będą „trzymać” rzadszy lukier.
Do wykonania wzorków śnieżynek używam lukru średniej gęstości (taki, jak w podstawowym przepisie). Jest na tyle rzadki, żeby ładnie wyrównywać nieidealne linie, kiedy zadrży ręka i na tyle gęsty, żeby dobrze utrzymywać kształt linii. Bardzo dobrze nadaje się również na „klej”. Możemy polukrować część pierników na zapas, a potem hurtem przyklejać bakalie.
Jeśli nie macie zbyt pewnej ręki, kropki to zawsze dobry pomysł na dekorację, bo same formują się w idealnie okrągły kształt.
Po wyschnięciu lukru, pierniki można przechowywać w słoiku lub puszce przez kilka tygodni. W moim rodzinnym domu takie pierniki jedliśmy przez cały grudzie, a czasem też w styczniu, jeśli zapas był duży ;) Dajcie znać w komentarzach, czy taki Krótki poradnik lukrowania był dla Was przydatny. Będzie mi również bardzo miło, jeśli podzielicie się ze mną w komentarzach zdjęciami Waszych świątecznych wypieków.
Smacznego!
Po więcej słodkich zdjęć zapraszam na mój Instagram :)
Lubisz oglądać przepisy na filmach? Zobacz na moim kanale YouTube jak przygotować proste ciasta, babeczki i desery :)
Tutaj znajdziesz przepisy na popularne babeczki.
Akcesoria cukiernicze, dekoracje na przyjęcia i wiele innych drobiazgów przydatnych podczas pieczenia i świętowania znajdziecie w moim Sklepie Ciastkożercy.