Lukier z białek, czyli lukier królewski, nadaje się idealnie do dekorowania świątecznych wypieków. Łatwo da się go przełożyć do szprycy lub niedużego worka cukierniczego, żeby ozdobić pierniki. Śnieżnobiały kolor pasuje do każdego rodzaju ozdób i bakalii. Co ważne, można przechować go w lodówce (najłatwiej w zamkniętym worku cukierniczym, woreczku strunowym lub szprycy). Jeśli nie zdążymy udekorować wszystkich ciastek za jednym razem, można przechować do następnego ozdabiania.
Jeśli macie opory przed wykorzystywaniem surowego białka, można przygotować go także na bazie proszku bezowego (meringue powder). Podane proporcje wystarczą na udekorowanie od 8 do 10 dużych blach pierników (w zależności od tego jaki macie system lukrowania ;). Po wskazówki jak lukrować pierniki zapraszam do wpisu z poradnikiem lukrowania.
Lukier królewski – jak to zrobić?
Składniki na lukier na pierniczki:
1 białko
1 szklanka cukru pudru
Rozdzielamy białko od żółtka. Cukier puder przesiewamy przez sitko.
Miksujemy białko mikserem, kiedy lekko się spieni zaczynamy dodawać stopniowo przesiany cukier puder.
Miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji bez widocznych grudek cukru pudru. Lukier nie musi być mocno napowietrzony, ważne tylko, żeby był jednolity.
Jeśli zdecydowanie nie chcecie jeść surowego białka, lukier można ubić w kąpieli wodnej. Na małym (!) ogniu ubijamy białko przez około 2 min. dodając po łyżce cukier puder. Jeśli lukier będzie za mocno podgrzany po nałożeniu na ciastka będzie się kleił bez znaczenia jak dużo czasu damy mu na wyschnięcie. Dobrym sposobem na zdezynfekowanie jajek jest również oblanie ich skorupki wrzątkiem. Jajek nie należy myć, ponieważ ich skorupki nie są idealnie szczelne. Posiadają mikropory przez które podczas mycia możemy wprowadzić bakterie do środka jajka.
Do pofarbowania lukru możecie użyć barwników cukierniczych. Najlepiej spiszą się te w żelu lub proszku, barwniki w płynie mogą za bardzo rozcieńczyć lukier. Barwniki cukiernicze możecie znaleźć w moim Sklepie Ciastkożercy. Gdybyście potrzebowali innych akcesoriów do dekorowania możecie zajrzeć również do całej kategorii pierniki, gdzie oprócz barwników znajdziecie także worki cukiernicze, tylki, cukiereczki do dekoracji i polewy. Jeszcze tylko wstążki i można wieszać na choince :)
Jak i do czego można jeszcze wykorzystać lukier możecie zobaczyć np. tu we wpisie z kruchymi ciasteczkami, tu znajdziecie ciasteczka cytrynki lub tu zobaczycie jak użyć lukru do przygotowania pralinek.
Jeśli szukacie inspiracji na inne świąteczne przepisy, zapraszam Was serdecznie do zajrzenia do wpisu z przepisami na świąteczne pierniki, makowca czy pyszny sernik z rosą. Albo możecie iść na całość i obejrzeć wszystkie świąteczne wpisy w zakładce Boże Narodzenie :)
Smacznego!
Po więcej słodkich zdjęć zapraszam na mój Instagram :) Dajcie koniecznie znać jak wyszyły Wasze wypieki. Będzie mi bardzo miło, gdybyście chcieli pochwalić się swoimi świątecznymi dziełami w komentarzach pod wpisem.