Domek z piernika

Domek z piernika 12

Jeśli jeszcze nie upiekliście świątecznych pierniczków mam dla Was świetną propozycję :) Te malutkie domki z piernika można serwować nałożone na kubek, dzięki temu dostajecie komplet: ulubioną kawę lub herbatę i pyszne ciastko. Ich przygotowanie wymaga trochę cierpliwości, dlatego nie polecam robić domków z całej porcji ciasta piernikowego (1 kg mąki), można zrobić je przy okazji pieczenia zwykłych pierników i skorzystać z gotowego ciasta lub podane składniki podzielić na 4 (wtedy jest to przepis na 250 g mąki). Z takiej małej porcji ciasta wychodzi około 5 blaszek zapełnionych ciasteczkami, więc i tak jest co robić :)

Składniki na pierniki

Składniki na lukier:

1 białko
1 szklanka cukru pudru

Ciasto przygotowujemy według przepisu. Na kartce rysujemy szablon. Będziemy potrzebować 1 kwadrat (u mnie wymiary 2×2 cm), 1 prostokąt (2×2,5 cm) i przód domku (2,5×3 cm).

Domek z piernika 1

Szablon przerysowujemy na kawałku tekturki i wycinamy. Ciasto rozwałkowujemy na grubość kilku milimetrów, podsypując w razie potrzeby mąką. Ja lubię to robić wykorzystując dwa arkusze papieru do pieczenia, dzięki temu nie trzeba dodawać zbyt dużo mąki. Im więcej dodamy do ciasta mąki, tym trudniej będzie nam je rozwałkować, a upieczone pierniczki wyjdą twarde i zbite. Małym nożykiem wycinamy kształty od szablonu – na każdy domek będziemy potrzebować po 2 elementy.

Domek z piernika 2

Nastawiamy piekarnik na temperaturę 200 stopni. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy na nią wykrojone pierniki. Pierniki pieczemy około 5 – 7 min aż będą rumiane.

Domek z piernika 3

Czas, kiedy pierniki są w piecu możemy wykorzystać na przygotowanie prostego lukru. Białko miksujemy z cukrem pudrem. Lukier powinien być dość gęsty inaczej spłynie z ciastek i nie będzie nadawał się na „klej”.

Domek z piernika 4

Upieczone pierniki odkładamy do ostudzenia.

Domek z piernika 5

Do nakładania lukru używam malutkich woreczków strunowych – są znacznie tańsze od worków cukierniczych, a z tym zadaniem radzą sobie bardzo dobrze. Można je kupić w sklepach papierniczych lub w marketach na działach z drobiazgami do przechowywania żywności. Sklejamy poszczególne elementy domku lukrem.
Domek z piernika 6

Zanim przykleimy dach trzeba zaczekać, aż lukier, który trzyma ściany wyschnie (trwa to kilka minut), można w tym czasie lukrować następny domek.

Domek z piernika 7

Domek z piernika 8

Łączenia ścian najłatwiej zamaskować wyciskając małe kulki lukru. Gotowe domki można udekorować cukrowymi posypkami i koralikami.

Domek z piernika 9

Domek z piernika 10

Domek z piernika 11

Smacznego!

ciastkożercy.pl

  • A myślałam, że to będzie taka duża chatka co ostatnio „krąży po internetach” ;p Takie wykonanie chyba bardziej mi się podoba :)

  • kinga

    Witam. Ile dokladnie wyjdzie gotowych domkow z tej ilosci ciasta? (250g)

    • Cześć Kinga, w zależności od tego jak grubo rozwałkujesz ciasto powinno wyjść ok. 10-12 domków. Pozdrawiam :)