Nigdy nie kryłam się z moją miłością do jagód, a jeśli do tego dołoży się jeszcze Sernik z jagodami i mocno czekoladowe brownie – to dla mnie ciasto absolutnie idealne :) Bardzo podoba mi się połączenie sernika ze spodem brownie, ponieważ ciasto jest już same w sobie wilgotne, ale dodatkowo przy leżakowaniu w lodówce chłonie wilgoć z sernika. To sprawia, że całość naprawdę rozpływa się w ustach! Sernik z jagodami piekłam w tortownicy o średnicy 20 cm. Wszystkie jagodowe przepisy znajdziecie o tutaj.
Składniki na spód brownie
Składniki na Sernik z jagodami
750 g sera na sernik
0,5 szklanki cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
3 jajka
50 g masła
1 opakowanie budyniu waniliowego
+ ok. 2 szklanki jagód
Jak zrobić Sernik z jagodami?
Spód brownie przygotowujemy wg. przepisu, ja swój piekłam wieczorem poprzedniego dnia. Jeśli pieczecie wszystko tego samego dnia, spód po upieczeniu trzeba odstawić na ok. 30 minut do przestudzenia.
Pora na przygotowanie masy serowej na Sernik z jagodami. Jagody myjemy i osuszamy papierowym ręcznikiem.
Jajka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym, nie trzeba ich ubijać, wystarczy, że będą dobrze rozmieszane. Masło rozpuszczamy i odstawiamy do przestudzenia.
Wszystkie składniki na Sernik z jagodami mieszamy razem na jednolitą masę. Można zrobić to na niskich obrotach miksera lub drucianą trzepaczką, ważne, żeby nie wtłaczać zbyt dużo powietrza do masy.
Do masy serowej dodajemy ok. 1 szklanki jagód i delikatnie mieszamy.
Przelewamy na spód brownie (spód blaszki powinien być wyłożony papierem do pieczenia, boki nie – dzięki temu sernik przyklei się do brzegów i będzie miał ładne równe krawędzie).
Pieczemy sernik
Całość wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 160 stopni. Pieczemy ok. 1 godz. do 1 godz 15 min. (brzegi powinny lekko się zaokrąglić, środek ciągle ma być jeszcze lekko surowy). Wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki, żeby zapewnić cyrkulację powietrza. Można też zablokować je drewnianą łyżką lub ściereczką. Zostawiamy sernik na minimum godzinę w uchylonym piekarniku. Jeśli sernik będzie się za długo piekł zacznie mocno rosnąć i pękać, a po przestudzeniu i tak opadnie.
Kiedy Sernik z jagodami nie jest już gorący, dokładnie go przykrywamy i wstawiamy do lodówki do schłodzenia, w ten sposób będziemy mieć pewność, że sernik łatwo będzie kroić.
Pora na dekorację! Wierzch smarujemy śmietaną lub jogurtem naturalnym. Żeby ułatwić sobie pracę można użyć np. cukierniczej szpatułki. Całość dekorujemy pozostałymi jagodami. Można dodatkowo posypać cukrem pudrem.
Jeśli planujecie przewozić Sernik z jagodami, najlepiej ułożyć go na podkładzie cukierniczym i spakować do odpowiedniego opakowania. Gdybyście natomiast szukali patery do wyeksponowania ciasta, znajdziecie je w moim Sklepie Ciastkożercy o tutaj. Ciasto do czasu podania przechowujemy w lodówce.
Smacznego!
Po więcej słodkich zdjęć zapraszam na mój Instagram :)
Lubisz oglądać przepisy na filmach? Zobacz na moim kanale YouTube jak przygotować proste ciasta, babeczki i desery :)
Na tym filmie możesz zobaczyć jak prosto udekorować tort polewą robiąc na około efektowne zacieki w stylu drip cake:
A tutaj jak przygotować krem śmietankowy:
Akcesoria cukiernicze, dekoracje na przyjęcia i wiele innych drobiazgów przydatnych podczas pieczenia i świętowania znajdziecie w moim Sklepie Ciastkożercy.