Krem śmietankowy to taka ulepszona wersja bitej śmietany, która nie zjedzie z babeczek czy tortu na krótko po nałożeniu dekoracji. Świetnie nada się nie tylko do wyciskania różyczek i ozdób, ale także do przełożenia tortów, ptysiów czy słodkich rolad. Podane proporcję wystarczą na udekorowanie i przełożenie niezbyt wysokiego tortu o średnicy do 20 cm lub dwóch blach babeczek (czyli 24 sztuki). Jeśli potrzebujemy krem tylko na 1 blaszkę babeczek można użyć tylko 1 serka mascarpone (zwykle są pakowane po 250 g). Jeśli chcemy, żeby krem był wyjątkowo stabilny można utrwalić jego konsystencję żelatyną. Żelatynę można też zastąpić stabilizatorem do bitej śmietany (np. Śmietanfix) lub bitą śmietaną w proszku (proszek, który pozwala na ubicie kremu z mleka).
Krem śmietankowy jest delikatniejszy od kremu budyniowego i bardziej mokry, dlatego może rozpuszczać ozdoby z masy cukrowej. Jeśli chcecie ozdobić masą cukrową swoje wypieki ozdoby z niej zrobione trzeba będzie wcześniej dobrze wysuszyć, a cały tort/babeczki przechowywać przed podaniem w lodówce. Tak zrobiłam z urodzinowym tortem jednorożcem dla mojej córeczki.
Jeśli chcecie zobaczyć jak pracuje się z nim w praktyce zapraszam do zobaczenia przepisów na bezy (czekoladowe lub z truskawkami), domowe eklerki, czy tortów (np. truskawkowo czekoladowego lub szwarcwaldzkiego).
Składniki:
500 ml śmietany kremówki
500 g serka mascarpone
2 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka żelatyny (opcjonalnie)
Jak zrobić krem śmietankowy?
Śmietana i mascarpone powinny być dobrze schłodzone. Można nawet włożyć je do zamrażarki na 10 minut przed ubijaniem. Żelatynę zalewamy w miseczce wodą i zostawiamy do napęcznienia. Schłodzoną śmietankę i serek mascarpone ubijamy z cukrem pudrem.
Miseczkę z żelatyną kładziemy na garnku z gotującą się wodą (robimy kąpiel wodną) i mieszamy aż znikną wszystkie grudki, zestawiamy z ognia. Dodajemy łyżkę ubitej śmietany z mascarpone i dokładnie mieszamy. Śmietankę z żelatyną wlewamy do reszty ubitej śmietany i miksujemy.
Krem do przełożenia tortu może być nieco sztywniejszy, natomiast krem do tynkowania tortu lub wykonania dekoracji powinien mieć mniej zwartą konsystencję. Dzięki temu łatwiej wykonamy ozdoby i wygładzimy krawędzie tortu.
Po udekorowaniu kremem ciasto lub babeczki przechowujemy w lodówce.
Smacznego!
Po więcej słodkich zdjęć zapraszam na mój Instagram :)