Lukier królewski

Konkurs Zalando 15

Konkurs Zalando 18

Lukier z białek (przez cukierników nazywany królewskim) nadaje się idealnie do dekorowania świątecznych wypieków, łatwo przełożyć go do szprycy lub małego woreczka strunowego, żeby ozdobić pierniki, a śnieżnobiały kolor pasuje do każdego rodzaju ozdób i bakalii. Co ważne, można przechować go w lodówce (najłatwiej w zamkniętym worku cukierniczym, woreczku strunowym lub szprycy) jeśli nie zdążymy udekorować wszystkich ciastek za jednym razem. Jeśli potrzebujecie kilku wskazówek odnośnie lukrowania pierników zapraszam do obejrzenia wpisu Krótki poradnik lukrowania.

Składniki:

2 białka
1,5 – 2 szklanek cukru pudru (w zależności od tego jakiej potrzebujemy konsystencji)
1 łyżeczka winianu sodu (opcjonalnie)

Cukier puder przesiewamy przez sitko. Białka wkładamy do wysokiej miski i umieszczamy w kąpieli wodnej. Na małym (!) ogniu ubijamy około 2 dodając po łyżce cukier puder. Jeśli lukier będzie za mocno podgrzany po nałożeniu na ciastka będzie się kleił bez znaczenia jak dużo czasu damy mu na wyschnięcie. Ubijanie w kąpieli wodnej to taka bezpieczniejsza opcja dla wszystkich tych, którzy nie są zwolennikami jedzenia jajek na surowo, ja jednak czasem rezygnuję z tego punktu i ubijam jajka z cukrem bez kąpieli wodnej. Wtedy przygotowanie lukru jest jeszcze prostsze! Wypróbujcie sami i zobaczcie, który sposób pasuje Wam bardziej :) Do pofarbowania lukru możecie użyć barwników cukierniczych – najlepiej spiszą się te w żelu lub proszku, barwniki w płynie mogą za bardzo rozcieńczyć lukier.

Konkurs Zalando 12

Konkurs Zalando 13

Jeszcze tylko wstążki i można wieszać na choince :)

Konkurs Zalando 19

Jak i do czego można jeszcze wykorzystać lukier możecie zobaczyć np. tu, tu lub tu.

Smacznego!

ciastkożercy.pl

  • Martyna

    ta kąpiel wodna jest konieczna? Czy można je zwyczajnie ubić mikserem i tyle ;p

    • Możesz zwyczajnie ubić :) ja też tak robię jak nie mam za dużo czasu. Kąpiel wodna to taka super bezpieczna opcja dla tych, którzy boją się robić cokolwiek z surowych jajek